Promene na koži, dlaci ili kosi su uvek vidljive i često znače da je potrebno nešto promeniti prilikom njihove nege, međutim one mogu da budu i indikacija da se nešto dešava i ispod površine kože. Zato je potrebno da kada uočite bilo kakve promene konsultujete svog dermatologa koji će proceniti da li problem ide dublje od kože.
Ukoliko Vam se pojave akne na bradi i vilici, one mogu ukazivati na hormonske probleme. Često se javljaju kod žena koje nisu imale akne u pubertetu, a pogoršavaju se tokom ciklusa, usled stresa ili u menopauzi.
Žućkasta boja na koži i u unutrašnjosti očiju je često znak žutice, koja se pojavljuje kad je povećan holesterol. Osim žutice kod novorođenčadi, može se javiti i kod odraslih osoba, kada ukazuje na probleme sa jetrom, žučnom kesom ili pankreasom.
Podočnjaci oko očiju takođe mogu ukazati na određena oboljenja. Tamni kolutovi ispod očiju često nastaju usled smanjenja masnog tkiva oko očiju do kog dolazi sa starenjem, ali mogu biti izazvani i raznim deficitima, poput gvožđa ili vitamina B12, dehidratacijom ili nedostatkom sna. S druge strane otečeni podočnjaci (kesice ispod očiju) mogu nastati usled prekomerne upotrebe soli ili hormonskih promena, ali i nedovoljnog sna. Ukoliko osim otoka očiju postoji i crvenilo ili svrab, onda je moguće da je u pitanju alergijska reakcija (na polen, ili na nešto što ste konzumirali).
Crvenilo je još jedna promena na koži koja može ukazivati na druge zdravstvene probleme. Hronično crvenilo na čelu, obrazima i nosu može biti izazvano rozaceom, ali i hormonskim promenama. Ukoliko se crvenilo javi naglo, ne smanjuje se i prati ga otok, može biti u pitanju akutna alergijska reakcija, pa je potrebno da se odmah javite lekaru. Ukoliko se crvenilo javlja na oba obraza tako da ima oblik leptira, najčešće ukazuje na hroničnu autoimunu bolest – lupus eritematosus. Osobe koje pate od ove bolesti su često fotosenzitivne, može im opadati kosa ili im se javljati ranice u ustima. Ukoliko se crvenilo javlja na T zoni i praćeno je perutanjem, obično je to simptom seboraičnog dermatitisa, koji je potrebno lečiti odgovarajućom terapijom.
Maljavost na neobičnim mestima (npr.na licu kod mladih žena) često ukazuje na hormonski disbalans poznat kao sindrom policističnih jajnika i u tom slučaju je potrebno konsultovati i ginekologa. Dodatni simptomi ovog sindroma su neredovni ciklusi, masna koža sklona aknama i gojaznost.
Opadanje trepavica može nastati usled starenja, povrede, ali i različitih oboljenja, pa ako se desi iznenada i brzo ili ukoliko se jave i još neki simptomi na licu, nepohodno je da se odmah javite lekaru, jer mogu ukazivati na moždani udar. Ukoliko Vam opadaju obrve ili trepavice ili nastaju mesta bez dlaka u kosi, verovatno bolujete od alopecije, koja se takođe mora lečiti odgovarajućom terapijom.
Kakve god promene na koži, kosi ili dlaci da uočite, najbolje je da se odmah javite svom dermatologu, kako biste što pre otklonili tegobe, ali i utvrdili da nisu izazvane nekim dubljim problemom.
Istaknite svoju lepotu.